Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune intre asociati

Intr-un S.R.L. unul dintre asociati doreste sa cesioneze celuilalt partile lui sociale.
Ce acte trebuiesc facute si unde se depun?
Multumesc.
As dori sa stiu cam la ce suma se ridica toate aceste acte.
Multumesc foarte mult pentru ambele raspunsuri.
ContSters28686, utilizator
Actele se pot intocmi la avocat, notar, societati de profil sau la biroul de asistenta juridica de la registrul comertului. Aveti nevoie de hotarare, act constitutiv actualizat, declaratie de asociat unic daca asociatul ramane singur in societate.
Dupa intocmirea actelor, acestea se depun la registrul comertului.
Hotararea asociatilor, Contract de cesiune, Act constitutiv cu noile modificari.
Se depun la Registrul Comertului.
Care este termenul maxim in care se pot depune actele la ORC? Ce se intampla in cazul in care acest termen este depasit?
Termenul legal de depunere a hotararii este de 15 zile zile de la adoptarii acesteia. Dupa acest termen ramane la latitudinea directorului de la registrul comertului sau a persoanei desemnate sa admita sau nu cererea de inregistrare a hotararii.
Aveti nevoie de : cererea tip de inregistrare mentiuni, hotarare impreuna cu contorul de cuvinte pe baza caruia se intocmeste nota de calcul la registru, actul constitutiv actualizat in care va ramane asociatul spre care se cesioneaza, in cazul in care nu este depus dosarul de catre administrator sau asociati este necesara procura sau imputernicirea precum si copia actului de identitate al persoanei respective.Taxele la registru sunt in functie de marimea hotararii in general 400 Ron.