Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune intre asociati

Intr-un S.R.L. unul dintre asociati doreste sa cesioneze celuilalt partile lui sociale.
Ce acte trebuiesc facute si unde se depun?
Multumesc.
As dori sa stiu cam la ce suma se ridica toate aceste acte.
Multumesc foarte mult pentru ambele raspunsuri.
ContSters28686, utilizator
Domnul Cazacioc are dreptate. In Legea nr.26/1990 sunt reglementate sanctiunile care deocamdata sunt inoperabile. In curand,odata cu aparitia legii registratorilor comerciali aceste lacune legislative vor disparea.
Cesiunea poate fi facuta si sub semnatura privata. Declaratie ca intruneste calitatea de asociatunic/administrator pentru cel care ramne in societate.
Pentru cesiune va trebuie :
1 Hotarare AGA
2.Contract de cesiune
3.Act aditional la statut ce modifica art.privind asociatii
4.Declaratie asociat unic si specimen semnatura
Le gasiti la :[ link extern ]
activsorf, utilizator
Pentru dl."activsorf".
La punctul 3 este Act constitutiv actualizat si nu act aditional.Decizia asociatului unic modifica Actul constitutiv si este suficienta.Mai trebuie si copie act identitate asociat unic nou.Declaratia pe proprie raspundere a asociatului unic ca intruneste conditiile prevazute de lege pentru a fi asociat unic se da in fata notarului sau avocatului iar cea pentru specimen de semnatura numai in fata notarului.
In fine mai trebuie un contoar de cuvinte pentru Decizie
Bafta!