Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune intre asociati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune intre asociati

Intr-un S.R.L. unul dintre asociati doreste sa cesioneze celuilalt partile lui sociale.
Ce acte trebuiesc facute si unde se depun?
Multumesc.
As dori sa stiu cam la ce suma se ridica toate aceste acte.
Multumesc foarte mult pentru ambele raspunsuri.
ContSters28686, utilizator
Puteti inregistra hot AGA si dupa 15 zile dar legea prevede aplicarea unei amenzi in cazul in care inregistrarea nu se face in 15 zile.
Chestia cu amenda a cam sarit din schema deoarece nu mai sunt judecatori delegati care sa o aplice, iar directorii/persoanele desemnate in conformitate cu OUG116/2009 nu au competente in acest sens.
sad a scris:

Chestia cu amenda a cam sarit din schema deoarece nu mai sunt judecatori delegati care sa o aplice, iar directorii/persoanele desemnate in conformitate cu OUG116/2009 nu au competente in acest sens.

Observatia este pertinenta si intradevar in practica daca este depasit termenul nu se aplica sanctiuni. Ar trebui totusi corectat acest aspect pentru ca se ajunge sa fie cerute inregistrarea unor documente si de acum 2-3 ani care pentru terti este destul de daunator faptele inscrise fiind deja consumate.
Daca ar fi o amenda de aplicat, ar trebui sa fie undeva prevazuta. La capitolul sanctiuni de exemplu in L 31/90 Sau in alta prevedere legala. Puteti va rog sa ne indicati aceasta lege?
Pentru "kappauser"Va rog sa cititi si legea 26/1990.Acolo scrie de amenda la sanctiuni. Cu multa stima