Forum Discuţii juridice Executare silită contract de inchiriere - titlu executoriu
Discuție deschisă în Executare silită

contract de inchiriere - titlu executoriu

Am inchiriat un spatiu :hala+birouri in baza unui contract de inchiriere. Printre clauzele contractului de inchiriere am stabilit ca plata chiriei si utilitatile sa se faca lunar. In cazul in care chiriasii nu achita chiria si utilitatile, ii pot executa pe acestia ? Contratul de inchiriere poate reprezenta titlu executoriu???
Contractul de inchiriere nu reprezinta un titlu executoriu in sine.
Pentru neplata chiriei va puteti adresa instantei cu o cerere de reziliere a contractului insotita de plata chiriei restante si, eventual, a lipsei de folosinta.
Abia acea hotararea judecatoreasca reprezinta un titlu executoriu.

Insa in cuprinsul contractului se pot insa insera si clauze (pact comisoriu expres de gradul IV) care sa transforme un contract de inchiriere incheiat in forma autentica intr-un titlu executoriu.
Oricum, si in aceasta situatie, va trebui sa va adresati instantei de judecata cu o cerere in constatarea rezolutiunii de drept a contractului pentru neindeplinirea clauzelor contractuale (neplata chiriei si a utilitatilor).
multumesc pentru raspuns, deci indiferent de clauzele contractului de inchiriere tot la instanta se ajunge pentru rezilierea contractului, eventual pentru executare