Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pactul comisoriu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pactul comisoriu

Potrivit noului Cod Civil, pactele comisorii mai pot fi de patru feluri?
Se pare ca nu mai avem pacte comisorii de diferite grade, pana la gr. IV,in noua legislatie civila.
Astfel,pactul comisoriu trebuie sa stipuleze in mod expres care dintre obligatiile neexecutate de catre parti conduce la rezilierea sau rezolutiunea contractului. Conditia necesara pentru ca pactul comisoriu sa opereze este punerea prealabila in intaziere a debitorului.

Art. 1553 NCC prevede:

Pactul comisoriu

(1) Pactul comisoriu produce efecte dacă prevede, în mod expres, obligaţiile a căror neexecutare atrage rezoluţiunea sau rezilierea de drept a contractului.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1), rezoluţiunea sau rezilierea este subordonată punerii în întârziere a debitorului, afară de cazul în care s-a convenit că ea va rezulta din simplul fapt al neexecutării.

(3) Punerea în întârziere nu produce efecte decât dacă indică în mod expres condiţiile în care pactul comisoriu operează.
.
planul comisioniu este o clauza contractuala sau conventionala prevazuta in mod obligatoriu in vederea responsabilitatii si raspunderi ptr nerealizarea ,din culpa a uneii obligatii contractuale ,actioneaza in functie de continut in IV grade. vezi ncc.
As fi interesat de diferentele dintre gradele pactului comisoriu (daca ele au ramas totusi, dupa NCP). Pactul Comisoriu poate fi inclus in clauzele unui contract de inchiriere, in scopul rezilierii automate a contractului dintre partile semnatare, solo consensum, in cazul de neplata a chiriei, chiriasul sa se oblige sa paraseasca locatia fara a mai fi necesare alte formalitati sau actiuni in justitie? Un astfel de contract ar avea puterea juridica de autoreziliere in cazul incalcarii clauzelor convenite si semnate de catre parti? Ce titulatura ar fi indicata ptr. un asemenea contract, ca sa reiasa ca este intocmit ca Pact Comisoriu intre un proprietar, persoana fizica si un reprezentant al unei firme-pers. juridica.
Buna dimineata.
Intr-adevar,art.1553 din Noul Cod civil,nu mai prevede patru tipuri de pacte comisorii.
Marius Bote .
iordantonio a scris:

As fi interesat de diferentele dintre gradele pactului comisoriu (daca ele au ramas totusi, dupa NCP). Pactul Comisoriu poate fi inclus in clauzele unui contract de inchiriere, in scopul rezilierii automate a contractului dintre partile semnatare, solo consensum, in cazul de neplata a chiriei, chiriasul sa se oblige sa paraseasca locatia fara a mai fi necesare alte formalitati sau actiuni in justitie? Un astfel de contract ar avea puterea juridica de autoreziliere in cazul incalcarii clauzelor convenite si semnate de catre parti? Ce titulatura ar fi indicata ptr. un asemenea contract, ca sa reiasa ca este intocmit ca Pact Comisoriu intre un proprietar, persoana fizica si un reprezentant al unei firme-pers. juridica.

Pactele comisorii , asa cum erau in vechea reglementare, in functie de grad, necesitau sau nu interventia instantei.Astfel, in cazul unui pact comisoriu de gr. I sau II , de obicei partile se adresau instantei .
In cazul unui pact comisoriu de gr. III, desi nu era necesara interventia instantei, debitorul trebuia pus mai intai in intarziere, iar daca acest lucru nu era respectat de catre creditor, debitorul se putea adresa instantei pentru a constata ca rezolutiunea nu a intervenit inca, intrucat nu fusese pus in intarziere.Iar in cazul unui pact comisoriu de gradul IV , fara a pune debitorul in intarziere, creditorul putea , indata ce termenul de executare a obligatiei a expirat, sa constate contractul desfiintat.Si sa execute silit debitorul.

Insa dupa cum rezulta din alin. 1 al art. 1553 NCC ,

Pactul comisoriu produce efecte dacă prevede, în mod expres, obligaţiile a căror neexecutare atrage rezoluţiunea sau rezilierea de drept a contractului.

Deci rezilierea se produce ,, automat,, daca in contract partile prevad astfel si daca prevad in mod expres si care dintre obligatiile neexecutate conduc la rezilierea de drept.

(2) În cazul prevăzut la alin. (1), rezoluţiunea sau rezilierea este subordonată punerii în întârziere a debitorului, afară de cazul în care s-a convenit că ea va rezulta din simplul fapt al neexecutării.

Partile mai pot conveni ca rezilierea sa se produca si fara ca debitorul sa mai fie pus in intarziere.Punerea in intarziere presupune trimiterea unei notificari si acordarea unui termen in care debitorul sa-si execute obligatia.Prin notificare i se poate cere debitorului si doar sa-si execute obligatia, de la data punerii in intarziere, fara a i se acorda vreun termen.
Deci partile pot include aceasta clauza sau nu.Daca nu o includ in contract , rezilierea poate opera de drept, prin simpla neexecutare a obligatiilor care incumba debitorului.
Asa cum arata acum reglementarea privind pactul comisoriu, pare a fi , dupa caz, si in functie de cum convin partile, fie un pact de gr. III, fie unul de gradul IV.