Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Efectele pactului comisoriu conform noului cod civil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Efectele pactului comisoriu conform noului cod civil?

Efectul pactului comisoriu constă în rezoluțiunea sau rezilierea de drept a contractului în cazul în care una dintre părți nu-și îndeplinește în mod culpabil obligațiile asumate, expres menționate.

A se vedea art. 1553 Cod civil:
(1) Pactul comisoriu produce efecte dacă prevede, în mod expres, obligaţiile a căror neexecutare atrage rezoluţiunea sau rezilierea de drept a contractului.
(2) În cazul prevăzut la alin. (1), rezoluţiunea sau rezilierea este subordonată punerii în întârziere a debitorului, afară de cazul în care s-a convenit că ea va rezulta din simplul fapt al neexecutării.
(3) Punerea în întârziere nu produce efecte decât dacă indică în mod expres condiţiile în care pactul comisoriu operează.