Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA extracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA extracomunitar

Buna ziua,

Sunt administrator la o firma IT neplatitoare de TVA (administrare servere, webdesign - serverele sunt gazduite in USA si apartin unei firme din China).

Emitem facturi catre China(deci in afara UE) si in urmatoarea luna se va depasi plafonul de 35000EUR (119.000RON) astfel incat va trebui sa ne inregistram ca platitori de TVA. Ce se va intampla mai departe? De exemplu pentru o incasare lunara de 5000EUR(factura este emisa de firma din Romania in EUR) va trebui sa platim 24% TVA statului roman? Am schimbat in programul de facturare firma din neplatitoare in platitoare de TVA si acum am urmatoarele optiuni la Cota TVA (24% / 9% / 0% SFDD / 0% SDD / 0% T inversa / 0% TVA Inclus / 5% / 19% )

Multumesc.
dupa inregistrarea in scopuri tva, veti factura fara tva cu mentiunea neimpozabil in romania cf art. 133, alin 2 cod fiscal, intrucat locul prestarii serviciilor este considerat a fi china (locul unde-si are sediul beneficiarul)
Multumesc pentru raspuns. In cazul unui PFA norma de venit se aplica acelasi scenariu? (dupa depasirea plafonului de 35000EUR si inregistrarea in scopuri TVA, se va factura in China tot fara TVA?)

sigur ca da. nu exista diferente in ceea ce priveste TVA intre contribuabilii impusi la norma de venit si cei impusi in sistem real.