Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Atragerea raspunderea penala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Atragerea raspunderea penala

Se poate atragerea raspunderii penala a administratorului daca acesta a cesionat o firma cu datorii???mentionez ca in timpul mandatului acesta nu a savarsit nici o fapta ilicita.
Multumesc
Administratorul nu poate cesiona o firma, partile sociale ale unei firme. Doar asociatii pot sa cesioneze partile sociale.

Daca firma are datorii si nu au fost savarsite ilegalitati care au dus la aceste datorii, atunci administratorul nu poate fi tras la raspundere.