avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de cesiune de creanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de cesiune de creanta

buna ziua

contractul de cesiune de creanta este legal?
am urmatoare speta:

societatea noastra( SC Z SRL) livreaza echipamente catre SC X SRL in baza unei facturi fiscale
SC X SRL la randul ei livrea echipamente catre SC Y SRL in baza unei facturii fiscale.
care sunt pasii pentru incheierea contractului de cesiune ?

cum este mai sigur sa incheiem un cotract de cesiune de creanta sau sa obtinem bilete la ordin avalizate ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: juridic dana , utilizator 16:39, 20 Iulie 2011
bilete la ordin avalizate

sau incercati furnizare directa cu Y
multumesc

biletele la ordin avalizate trebuiesc emise

SC Y SRL emite BO catre SC. X , SC X SRL le gireaza societatii noastre si le avalizeaza ?

sau SC X le gireaza societatii noastre si de avalizat le avalizeaza SC Y SRL ?

MULTUMESC
Nu mai conteaza cine avalizeaza biletele girate catre Dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Creante croitoru raluca croitoru raluca buna ziua ma confrunt cu urmatoarea problema o sa emitem o factura de echipamente catre o societate( SC X SRL) SC X SRL la randul ei va emite o alta ... (vezi toată discuția)
Executare avalist ecristian ecristian Am o mare nelamurire: O societate X desfasoara activitati comerciale cu o alta societate Y. X i emite lui Y un bilet la ordin avalizat de administratorul ... (vezi toată discuția)
Impotriva carei societati pot cere deschiderea procedurii de insolventa? glo glo am o problema societatea comerciala X emite un ordin de plata societatii comerciale Y. societatea comerciala Y emite acest ordin de plata si il gireaza ... (vezi toată discuția)