Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de cesiune de creanta
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de cesiune de creanta

buna ziua

contractul de cesiune de creanta este legal?
am urmatoare speta:

societatea noastra( SC Z SRL) livreaza echipamente catre SC X SRL in baza unei facturi fiscale
SC X SRL la randul ei livrea echipamente catre SC Y SRL in baza unei facturii fiscale.
care sunt pasii pentru incheierea contractului de cesiune ?

cum este mai sigur sa incheiem un cotract de cesiune de creanta sau sa obtinem bilete la ordin avalizate ?

multumesc
bilete la ordin avalizate

sau incercati furnizare directa cu Y
multumesc

biletele la ordin avalizate trebuiesc emise

SC Y SRL emite BO catre SC. X , SC X SRL le gireaza societatii noastre si le avalizeaza ?

sau SC X le gireaza societatii noastre si de avalizat le avalizeaza SC Y SRL ?

MULTUMESC
Nu mai conteaza cine avalizeaza biletele girate catre Dvs.