Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... act aditional la acord de asociere asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

act aditional la acord de asociere asociatie de proprietari

buna ziua,
pt cei care doresc sa devina membri ai unei asociatii de proprietari inteleg ca trebuie semnat un act aditional la acordul de asociere al asociatiei de proprietari!
ma poate ajuta cineva cu un model de act aditional la acordul de asociere ?ma intereseaza si daca trebuie facut intre proprietar si asociatie si semnat de catre presedinte?
Acest act aditional necesita a fi inregistrat la judecatorie, primarie sau undeva?
multumesc!
carmenalinamihai, utilizator
Faceti o continuare la tabelul din acordul de asociere, completati datele si persoana sa semneze. Similar la statut.

De fapt tabelele sunt complete cu apartamentele respective, numai ca trebuie completate datele si semnatura celui care adera la asociatie.

Nu trebuie dus nicaieri si nu este semnat decat de proprietar. El adera la asociatie.
elga50, moderator
Cei care doresc sa devina membri al asociatiei de proprietari si nu si-au dat acordul in adunarea generala de constituire, pot sa o faca conform HG 588/2007:
Art. 7. -
(2) Proprietarii îşi dau consimţământul, de regulă, în adunarea de constituire; în cazul proprietarilor absenţi, consimţământul poate fi exprimat prin semnarea procesului-verbal prevăzut la alin. (1), în termen de 30 de zile de la data la care a avut loc adunarea de constituire, conform art. 6.

Cei care vor sa devina membri dupa constituirea asociatie, cei care cumpara apartamentele de la altii..., trebuie sa depuna la asociatie copie a actului de proprietate al apartamentului si o cerere simpla adresata presedintelui asociatie in care sa spuna ca adera la asociatie ca membru...
Presedintele scrie pe acea solicitare ca este de acord si-o aseasa in dosarul de infiintare a asociatiei.
In cateva minute noul proprietar este si membru al asociatiei cu toate drepturile.
as vrea sa dezgrop acest topic pentru ca am o alta parere fata de urmatoarele:
adriantot a scris:

Cei care vor sa devina membri dupa constituirea asociatie, cei care cumpara apartamentele de la altii..., trebuie sa depuna la asociatie copie a actului de proprietate al apartamentului si o cerere simpla adresata presedintelui asociatie in care sa spuna ca adera la asociatie ca membru...
Presedintele scrie pe acea solicitare ca este de acord si-o aseasa in dosarul de infiintare a asociatiei.

Conform Art 9 din HG 1588/2007, care spune ca

Art. 9. - Înscrierea ulterioara în asociatia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenti la adunarea generala de constituire si care nu si-au dat consimtamântul în conditiile prevazute la art. 7 se face la cererea acestora, fara alte formalitati. Proprietarul din condominiu solicita sa devina membru al asociatiei de proprietari prin semnarea unui act aditional la acordul de asociere, fara alte formalitati.

inscrirea se face fara formalitati. Adica fara sa fie nevoie sa fie probata calitatea de proprietar. Cererea de intrare in asociatie, care este si o declaratie pe proprie raspunde in acelasi timp (Eu ...., proprietar al ......), este suficienta.

Pe de alta parte, presupunand ca dobandirea proprietatii s-a facut relativ recent, conform NCC, actul de vanzare-cumparare nu mai constituie dovada proprietatii atata vreme cat proprietatea e inscrisa in cartea funciara (si este, altfel nu s-ar fi facut vanzarea/cumpararea).
Dar, oricum si oricand, nu exista si nu a existat nicio lege care sa oblige proprietarul sa depuna acte in copie la asociatie.
Deasemenea, nu exista nicio prevedere legala care confere dreptul presedintelui de a fi sau nu fi de acord cu cererea. Presedintele isi puna semnatura ca a luat la cunostinta si nu are drept de refuz.
CipiM, utilizator
aveti dreptate dar nu 100%
adica se poate face aderarea in baza unei cereri, corect.
in urma cererii va semna actul aditional de aderare, care tot cam o cerere e, deci se poate trece peste primul pas cu "cererea de mana"

CipiM a scris:

as vrea sa dezgrop acest topic pentru ca am o alta parere fata de urmatoarele:
Dar, oricum si oricand, nu exista si nu a existat nicio lege care sa oblige proprietarul sa depuna acte in copie la asociatie.
......

Sa inteleg ca nu cunoasteti HG 1588 care la Art.12 - B - Obligatii spune :
g) Ia dobândirea propnietatii, sa depuna In copie, Ia asociatie, actul de proprietate;

Copiile acestor acte fac parte din dosarul Cartii de Imobil pe care politia de proximitate il poate studia la cerere.

Oare asa o fi cu NCC? sa nu mai fie nevoie de CVC?
Si ce fac presedintii, se duc sa tot ceara extrase de CF ca sa te verifice? pe banii cui?
arockz, utilizator
Art 12 din HG 1588 se refera la proprietarii *membri ai asociatiei*. Cand depui cererea nu esti membru deci nu cred ca ti se poate opune art 12.

Cartea de imobil n-are treaba cu proprietarii sau cu actele lor de proprietate ci cu rezidentii, adica cu cei ce isi au resedinta in acel imobil - conform H.G. nr. 839 din 2006 Art. 5 si Anexa 4.

Art. 565 NCC
Proba dreptului de proprietate asupra imobilelor înscrise în cartea funciară
În cazul imobilelor înscrise în cartea funciară, dovada dreptului de proprietate se face cu extrasul de carte funciară.

Nu eu am facut NCC si nici L.71 :)