Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie intretinere dupa 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie intretinere dupa 18 ani

Buna ziua! Parintii mei sunt divortati, iar tatal meu este obligat, din cate stiu, sa dea pensie alimentara pana la varsta de 26 de ani. Atat eu, cat si sora mea suntem inscrise la facultate, zi. In situatia in care el nu este doritor de acest lucru, care sunt informatiile pe care trebuie sa le trec in cerere si de asemenea, cat costa toate demersurile? Este neaparat nevoie de un avocat?

Va multumesc.
Este necesara formularea unei actiuni de stabilire pensie in favoarea majorului aflat in continuarea studiilor.
In cadrul actiunii este necesar sa probati ca urmati cursurile la zi ale unei facultati, proba pe care o veti face cu o adeverinta eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmati.
Pensia se poate stabili fie in functie de venitul realizat de catre tata, fie in functie de venitul minim pe economie dupa caz.
Procentul maximal al pensiei este de 16.5 % pentru fiecare dintre dvs.
Actiunea se depune la judecatoria de la domiciliul paratului si este scutita de plata taxei de timbru.
Este recomandabila angajarea unui avocat pentru ca in acest caz puteti fi reprezentate ( deci dvs. nu va prezentati ) la proces iar in urma admiterii actiunii paratul poate fi obligat in temeiul art. 274 c.proc.civ. la plata acestora.