Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara 18 ani

Dupa divort, acum 15 ani, tatal nu a platit pensia alimentara,mama a renuntat, datorita avocatei care a intimimidat-o, sa mai ceara pensia.Copilul a implinit in decembrie 18 ani si ar vrea sa ceara pensia de la tata lui.Este un elev bun ,face zilnic naveta de la 32 de km si vrea sa renunte la facultate fiindca mama lui nu are nici un venit.Ce trebuie sa faca?
~ Conținut șters la cerere ~
Este necesara formularea unei actiuni de stabilire pensie in favoarea majorului, actiune care va fi formulata in nume personal de catre copilul major in contradictoriu cu tatal sau.
Actiunea poate fi admisa in conditiile in care majorul probeaza ca se afla in continuarea studiilor, respectiv ca este elev ( in prezent), sens in care va depune la dosar o adeverinta de elev eliberata de institutia de invatamant ale carei cursuri le urmeaza.
Pensia poate fi stabilita in procent de maxim 25 % daca tatal nu mai are un alt copil in intretinere si in functie de venitul realizat de catre tata sau in raport de venitul minim pe economie dupa caz.
Pensia va fi stabilita de la data introducerii actiunii si pana la terminarea studiilor insa nu mai tarziu de 26 de ani.
Daca copilul major nu va mai urma cursurile unei facultati, tatal nu va mai fi obligat la plata acestei pensii.
Actiunea este scutita de plata taxei de timbru.
Exista o formulare anume pentru instanta?
Actiunea trebuie sa indeplineasca conditiile prev. de art 112-113 c.proc.civ.