avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testamentul poate fi atacat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testamentul poate fi atacat?

Este vorba despre o persoana in virsta vaduva fara copii, dar cu frate si nepoti :
un nepot dupa frate si inca un nepot dupa o sora decedata.
Doamna a facut un testament privind un apartament in favoarea nepotului dupa sora decedata. I s-a spus ca fratele si nepotul fiul fratelui ar putea ataca acel testament.
Este sau nu asa?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters160686 , utilizator 18:20, 19 Iulie 2011
Il pot ataca. Dar fratele si nepotul ( de la frate) nu sunt rezervatari si deci nu beneficiaza de cota rezervatara.

Succes!
Ultima modificare: Marți, 19 Iulie 2011
ELLABV, utilizator
Doamna nu este inca defuncta, traieste!
Am inteles ca nici fratele si nici fiul acestuia nu sint mostenitori rezervatari.
dar pe ce motiv ar putea ataca testamentul?
Daca testamentul este olograf, adica scris, semnat si datat de mana testatorului, il poate ataca dupa decesului dansei in instanta, ca nerecunoscand scrisul dansei. Se mai poate ataca si pe viciu de consimtamant - dol prin captatie sau sugestie, demosntrand ca a fost influentata de beneficiarul testamentului. Daca inscrisul este autentic, adica testament autentic facut la notar, este mai greu, insa si acesta poate fi atacat. La deschiderea succesiunii, succesibilii, vor fi chemati la dezbaterea succesiunii, iar daca testamentul este olograf , vor fi chemati toti mostenitorii legali, chiar daca nu sunt rezervatari, cum este cazul dvs.
Testamentul este facut la notar.
Doamna este fara urma de indoiala intreaga la minte, eventual sa scoata un certificat medical sau doua? Ni ci de partea cu dolul sau sugestia nu poate fi vorba.
mai pot exista alte motive de atacare a testamentului?
- ma scuzati pentru greseala facata anterior.

De atacat il pot ataca - a se vedea si motivarea care o folosesc la atac si solutia pe care o vor obtine.

Alte discuții în legătură

Testament RAD  EMIL RAD EMIL o persoana lasa prin testament intreaga mostenire unui nepot incit sotul ia decedat de mult au avut o fata care a decadat si ea inainte de a de face ... (vezi toată discuția)
Mostenire iulianamaria iulianamaria Buna ziua. Am o intrebare. De un an de zile am grija de o batrana, care e si vecina cu mine. Tot acum un an, am fost impreuna la un notar si a semnat un ... (vezi toată discuția)
Mostenire prin testament ASPAZIA ASPAZIA Mentionez ca sunt legatara universala a tuturor bunurilor mobile si imobile ale persoanei care m-a crescut. Am fost in tutela dansei pina la terminarea ... (vezi toată discuția)