Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... EXECUTAREA SILITA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

EXECUTAREA SILITA

DACA O BANCA FACE EXECUTARE SILITA MOSTENITORILOR SI NU LE POATE LUA NICIUN BUN,LE POATE FACE PROPRIRE DIN SALARIU MOSTENITORILOR?

Vad ca ati postat si aici. In cazul in care acceptati mostenirea dna veti raspunde si cu patrimoniul dvs pt ca patrimonial se contopesc. Deci da, numai in cazul in care acceptati mostenirea. Acceptati o sub beneficiu de inventar atunci nu veti raspunde cu patrimoniul dvs ci in limitele activului mostenit.
IMI CER SCUZE SITE UL E NOU PTR MINE SI NU ACUM INCEP SA L INVAT.SUCCESIUNEA NU E FACUTA DAR SUNT TARE NEDUMERITA IN CE DIRECTIE SA MA INDREPT.AM CONSULTAT UN CONSILIER JURIDIC,MI A ZIS CA E BINE SA FAC SUCCESIUNEA,IAR UN NOTAR MI A ZIS SA NU O FAC CA E MAI BINE CA NU ARE CE SA MI IA ACEATSA BANCA.NU MAI INTELEG NIMIC.CEL MAI IMPORTANT E CA NU VREA CA MIE SI SURORII MELE SA NE FACA PROPRIRE DIN SALARII.NE GANDEAM CA NOI 2 SA RENUNTAM LA MOSTENIRE IN FAVOAREA MAMEI,IAR EA SA RAMANA CU TOT APARTAMENTUL CARE ORICUM E IPOTECAT SI NU L POATE LUA ACEASTA BANCA FACUTA DE RAPOSATUL MEU TATA.CE PARERE AVETI??
Daca dvs credeti ca datoriile sunt mai Mari Decat activul mostenirii, adica bunurile, renuntati la mostenire. Dvs stiti vel mai bine ce datorii are tatal dvs. Insa asta inseamna ca renuntati la tot. De example daca peste un timp se DES opera ca tatal dvs mai are si alte bunuri nu veti mai avea drept sa l mosteniti. renuntarea la mostenire nu poate fi retractata Decat in termenul de optiune succesorala de 6 luni de la deces si daca intre timp altcineva nu a acceptat.