avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Rezident in Romania - PFA?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Rezident in Romania - PFA?

Un cetatean strain, casatorit cu un cetatean roman, si deci implicit rezident in romania, poate fi persoana fizica autorizata?
Cel mai recent răspuns: liana_lascu , utilizator 16:10, 11 August 2008
Daca strainul este cetatean al unui stat membru al Uniunii Europene sau al Spatiului Economic European i se aplica prevedeile din OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre PFA, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale, dupa cum urmeaza:

Art. 3. - (1) In temeiul dreptului la libera initiativa, al dreptului la libera asociere si al dreptului de stabilire, orice persoana fizica, cetatean roman sau cetatean al unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spatiului Economic European, poate desfasura activitati economice pe teritoriul Romaniei, in conditiile prevazute de lege.
(2) Activitatile economice pot fi desfasurate in toate domeniile, meseriile, ocupatiile sau profesiile pe care legea nu le interzice in mod expres pentru libera initiativa.
(3) Prezenta ordonanta de urgenta se aplica pentru activitatile prevazute de Codul CAEN a caror desfasurare in una dintre formele prevazute de art. 4 nu este reglementata exclusiv potrivit unei legi speciale.

Art. 4. - Persoanele fizice prevazute la art. 3 alin. (1) pot desfasura activitatile economice dupa cum urmeaza:
a) individual si independent, ca persoane fizice autorizate;
b) ca intreprinzatori titulari ai unei intreprinderi individuale;
c) ca membri ai unei intreprinderi familiale.

Va multumesc mult doamna pentru raspuns! Sotul meu este insa cetatean indian. Conform legislatiei in vigoare, pe baza cardului de rezidenta, are drept de munca pe teritoriul Romaniei. Cum ar putea el lucra independent aici? Fiind rezident, are dreptul sa infiinteze un PFA? Eventual as putea infiinta eu o asociatie familiala in care sa fie cooptat?
Un cetatean strain, care detine permis de rezidenta pe teritoriul Romaniei si nu este cetatean al vreunui stat membru al UE sau al Spatiului Economic European se poate inscrie la Registrul Comertului ca persoana fizica autorizata.
Va multumesc mult de tot pentru raspuns! Ati putea va rog sa-mi spuneti in temeiul carei legi/ordonante ati facut aceasta afirmatie, intrucat cei de la Registrul Comertului Sibiu imi spun ca nu e legal, deoarece nu apare in ordonanta de urgenta 44/2008 cuvantul: "rezident". Ati fi eventual dispus sa ne oferiti consultanta sau reprezentare in aceasta chestiune?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintarea intreprinderei individuala joorea joorea As vrea sa infiintezi o intreprindere individuala in Romania, dar nu sunt cetatea roman. Am citit pe net ca orce cetacea care locuieste in EU poate infiinta. ... (vezi toată discuția)
Registrul comertului julyana2010 julyana2010 Doresc consultanta in urmatoarea problema: sotul meu este cetatean strain non- UE, posesor al cartii de rezidenta membru de familie. Doreste sa se ... (vezi toată discuția)
Comert / autorizatie - persoana fizica Gabriela Negrut Gabriela Negrut Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii. As vrea sa stiu, care este cea mai avantajoasa si in acelasi timp, legala varianta pentru o persoana ... (vezi toată discuția)