Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... stergerea cazierului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

stergerea cazierului

Dupa cati ani un cazier devine curat de la o condamnare cu executare de 2 ani si patru luni condamnarea a fost in 2005
Dupa 5 ani si 2 luni de la data la care s-a terminat executarea pedepsei.
Cazierul nu deveni in mod automat "curat". Avand in vedere ca ati fost condamnat la o pedeapsa cu executare mai mare de un an, este nevoie sa promovati o actiune pentru reabilitarea judecatoreasca. Utilizatorul d emai sus vi-a indicat in mod corect termenul dupa care puteti sa va reabilitati, insa este nevoie de pronuntarea unei hotarari judecatoresti prin care sa se dispuna reabilitarea dvs.
Da, termenul in care poate face cererea nu pare a se fi implinit iar cererea , daca o face inainte ii va fi respinsa ca fiind prematur introdusa.

Apoi, @gorita florin, trebuie sa dovediti la acel moment ca ati avut si aveti, de la data liberarii, existenta asigurata prin munca si sa dovediti ca v-ati reintegrat social, plus alte conditii lesne de inteles.
Spuneti-ne totusi daca in 2005 ati terminat de executat pedeapsa sau atunci hotararea de condamnare a rasmas definitiva?
ContSters181996, utilizator