Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... rugaminte
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

rugaminte

Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema:

daca iau admiterea pentru grefieri cu studii superioare si sunt scolarizata 6 luni, apoi angajata ca grefier si legata de contract conform legii pe 5 ani, dar eu lucrez doar 1 sau 2 ani, apoi luand admiterea la INM, si fiind iar scolarizata pentru judecator sau procuror, fiind fortata de imprejurari sa renunt la functia grefier, trebuie sa platesc scolarizarea anterioara pentru grefieri,si ce suma ar fi???

multumesc,

Ionela
conform legii 567/2004
ART. 27
(1) Absolvenţii ªcolii Naţionale de Grefieri au obligaţia de a rămâne 5 ani în cadrul instituţiilor autorităţii judecătoreşti.
(2) În cazul în care un absolvent al ªcolii Naţionale de Grefieri este eliberat din funcţie înainte de expirarea perioadei de 5 ani, din iniţiativa sa ori din motive care îi sunt imputabile, acesta este obligat să restituie indemnizaţia de cursant şi cheltuielile de şcolarizare efectuate cu formarea sa, proporţional cu timpul rămas până la împlinirea termenului prevăzut la alin. (1).