Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune vs impozit pe transferul proprietatii ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune vs impozit pe transferul proprietatii imobiliare

Iata care este speta ! Printr-o sentinta civila se constata dobandirea prin uzucapiune a dreptului de proprietate asupra unei suprafete de teren din intravilanul unei localitati. Doresc sa intabulez dreptul de proprietate in CF, iar PFA care realizeaza documentatia imi solicita sa prezint dovada ca am achitat cotei de 2% impozit din valoarea imobilului.
Aceasta prevedere s-ar gasi in art. 77*1 din Codul fiscal. Eu consider ca avand o hatarare judecatoreasca de recunoastere a dreptului de proprietate asupra unui imobil detinut si folosit cu mult inainte de aparitia sentintei civile, nu ar trebui sa mi se aplice prevederile din art. 77*1 din codul fiscal

Astept parerile dumneavostra !
Multumesc !

Am gasit raspunsul in normele metodologice de aplicare a codului fiscal ---- HG nr. 44/2004 ---art. 151*2 lit. e*1

„nu constituie transfer impozabil constatarea prin hotărâre judecătoreasca definitiva si irevocabila a dobândirii dreptului de proprietate ca efect al uzucapiunii”
adresati-va unui alt PFA.
categoric ar fi trebuit sa cunoasca aceasta exceptie de la plata cotei de 2% cu titlu de impozit !