Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... operare in revisal dupa 1 aug
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

operare in revisal dupa 1 aug

Mai am o nelamurire...
Pentru a opera in revisal incepand din august sunt necesare cursuri de inspector in resurse umane sau nu?Cei de la ITM nu m-au lamurit.
Multumesc frumos
nu trebuie sa aveti cursuri de inspector ru, trebuie doar sa fiti numita prin decizie de catre angajator
Uneori nu stiu nici cei de la ITM ce sa zica. In proiectul de lege, da se spunea ca trebuie sa ai cursuri de insp RU dar in legea finala (publicata in M.O.) nu se specifica decat ca persoana ce completeaza Revisalul trebuie sa fie numita prin decizie scrisa. Vezi HG 500/2011
important este ce scrie in legea publicata in m.of nu in proiect!