Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ce curs este acreditat pentru revisal?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ce curs este acreditat pentru revisal?

am auzit ca, mai nou, nu vom putea depune revisalul daca nu avem o anumita batalama.
despre ce e vorba?
Este vorba despre un proiect de hotarare de guvern, care stipuleaza:
•Completarea si transmiterea REVISAL se va face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator, care detine calificare/specializare/perfectionare in domeniul resurselor umane si cunostinte de operare a calculatorului la nivel de utilizator
sau
•Posibilitatea angajatorilor de a contracta un serviciu de completare si transmitere a registrului, respectiv de a incheia contracte de prestari servicii cu prestatori inregistrati la inspectoratele teritoriale de munca, care desfasoara atat activitatea de completare si transmitere a registrului, cat si activitatea de resurse umane.

Pe situl www.cnfpa.ro se gaseste o lista cu furnizorii de formare profesionala care sunt autorizati sa desfasoare aceste cursuri.
multumesc pt raspuns
Dna ursuletroz,
Va rog, daca puteti sa indicati articolul de lege unde se mentioneaza ca persoana care transmite REVISAL-ul trebuie sa detina calificare in domeniul RU?
devplayer a scris:

Dna ursuletroz,
Va rog, daca puteti sa indicati articolul de lege unde se mentioneaza ca persoana care transmite REVISAL-ul trebuie sa detina calificare in domeniul RU?
[/quot

Faza cu "Completarea si transmiterea REVISAL se va face de catre una sau mai multe persoane nominalizate prin decizie scrisa de catre angajator, care detine calificare/specializare/perfectionare in domeniul resurselor umane si cunostinte de operare a calculatorului la nivel de utilizator" era in proiectul HG care a circulat pe net inainte de publicarea in MO. Dupa aparitie nu a mai aparut....
E bine cateodata sa stim cam ce ne asteapta, dar uneori proiectele sunt diferite de publicarile in MO. De aceea e bine sa urmarim MO......
Toate cele bune!

devplayer a scris:

Dna ursuletroz,
Va rog, daca puteti sa indicati articolul de lege unde se mentioneaza ca persoana care transmite REVISAL-ul trebuie sa detina calificare in domeniul RU?

Nu mai exista asa ceva in HG nr.500/2011 ... mentiunea a existat in proiectul de HG si a fost scoasa .