Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot beneficia de marirea colectiva de salariu daca ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot beneficia de marirea colectiva de salariu daca cunt in CO postnatal?

buna ziua,
sunt in co postnatal pana la sfarsitul lui august, mai am 10zile din concediul de odihna, dupa care o sa intru in CIC. La 1 iulie s-a dat o marire colectiva de cateva procente la salariu. intrebarea mea este, eu de ce nu am beneficiat de aceasta marire atata timp cat contractul meu de munca este activ?
va multumesc,
Pe durata concediului de maternitate contractul dumneavoastra este supsendat de drept. In aceasta perioada nu primiti salariu ci o indemnizatie care se calculeaza conf.art.10 din OUG nr.158/2005.
poate nu m-am facut inteleasa, contractul meu de munca INCA nu este suspendat, sunt in perioada celor 126 zile calendaristice de concediu pentru sarcina si lauzie, urmand ca la sfarsitul lui august sa primesc decizia de suspendare a contractului de munca si sa intru in concediu crestere copil.
multumesc,
Art.50 lit.a C.mun. , prevede ca , c.i.m. se suspenda de drept in cazul concediului de maternitate.
Prin urmare, pe eprioada concediului de maternitate c.i.m. este susendat de drept ... numai la revenirea din acest concediu sau din CCC aveti dreptul la asa ceva.