Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu am cum sa-mi dau demisia - angajator \"disparut\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu am cum sa-mi dau demisia - angajator "disparut"

Buna ziua

De aproximativ 2 ani firma la care am lucrat si-a inchis punctul de lucru.

De aici incep probleme:

Dupa ce nu am mai fost chema la serviciu am fost la ITM, acolo mi-au spus sa nu-mi dau demisia deoarece pierd somajul. L-am sunat pe angajator sa-i cer sa-mi desfaca contractul de munca si mi-a spus ca nu poate deoarce firma are datorii, insitand sa imi dau eu demisia. Eu refuzand la sfatul celor de la ITM.

Timpul a trecut si angajotul tot mi-a promis ba ca imi rezolva, ba ca nu poate ... si acum vreau sa-mi dau eu demisia numai sa scap si sa pot sa-mi caut de munca in alta parte dar angajorul nu este de gasit (mai bine zis ma evita, nu raspunde la telefon).

Ce as putea sa fac in cazul acesta?

Mentionez:
- ca la ITM figurez ca angajata la firma respectiva doar ca nu mi-au fost platite taxele in aceasta perioada,
- cei de la ITM m-au trimis sa discut cu angajatorul pe care nu il gasesc

Va multumesc
Deși vă aflați într-o situație deloc plăcută, totuși vă puteți angaja, încheierea unui nou contract individual de muncă nu presupune neapărat încetarea altui contract existent.
Va multumesc pentru raspuns. Si pentru a nu mai fi angajata la firma respectiva ce trebuie sa fac?

Ma gandesc ca la un moment dat tot trebuie sa rezolv intr-un fel problema
Mergeti la sediul firmei si scrieti-va demisia. Conform noilor reglementari ale Codului Muncii, angajatorul este obligat sa ia la cunostinta demisia salariatilor. In caz ca refuza, il actionati in judecata.
1. Trimiteti pe adresa societatii o scrisoare recomandata cu confirmare de primire care sa contina cererea dvs de incetare a c.i.m. cu acordul partilor si nu prin demisie ... Demisia poate fi cu preaviz sau fara preaviz.

2. Este adevarat ca in aceste situatii nu beneficiati de somaj.
Am un salariat in aceeasi situatie. E angajat la noi dar nu are incetat contractul la cealalta firma. De la ITM mi s-a spus ca i se va incheia contractul de munca in baza statelor de plata depuse de respectivul angajator, adica in luna in care nu mai apare in statul de plata i se face incetarea. Problema este daca a depus sau nu statele de plata la ITM pana la data de 01.01.2011, angajatorul d-voastra.
Faceti si o adresa scrisa si asa cum a scris ,,freeelis'' cereti incetarea cu acordul partilor nu demisie.