Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu am cum sa-mi dau demisia - angajator \"disparut\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu am cum sa-mi dau demisia - angajator "disparut"

Buna ziua

De aproximativ 2 ani firma la care am lucrat si-a inchis punctul de lucru.

De aici incep probleme:

Dupa ce nu am mai fost chema la serviciu am fost la ITM, acolo mi-au spus sa nu-mi dau demisia deoarece pierd somajul. L-am sunat pe angajator sa-i cer sa-mi desfaca contractul de munca si mi-a spus ca nu poate deoarce firma are datorii, insitand sa imi dau eu demisia. Eu refuzand la sfatul celor de la ITM.

Timpul a trecut si angajotul tot mi-a promis ba ca imi rezolva, ba ca nu poate ... si acum vreau sa-mi dau eu demisia numai sa scap si sa pot sa-mi caut de munca in alta parte dar angajorul nu este de gasit (mai bine zis ma evita, nu raspunde la telefon).

Ce as putea sa fac in cazul acesta?

Mentionez:
- ca la ITM figurez ca angajata la firma respectiva doar ca nu mi-au fost platite taxele in aceasta perioada,
- cei de la ITM m-au trimis sa discut cu angajatorul pe care nu il gasesc

Va multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare: care este diferenta intre "incetarea cu acordul partilor" si demisie?
demisie = trebuie sa respectati preavizul trecut in contractul de munca apoi contractul va inceta;
acordul partilor = incetarea contractului se face la data stabilita de ambele parti, fara a fi nevoita sa efectuati o perioada de preaviz.
silvy86 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare: care este diferenta intre "incetarea cu acordul partilor" si demisie?

In cazul "incetarii c.i.m. cu acordul partilor" nu se acorda preaviz si este nevoie de acordul angajatorului , iar in cazul incetarii c.i.m. prin demisie , acesta poate fi cu sau fara preaviz . Demisia nu se aproba de catre angajator.