avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 974 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu am cum sa-mi dau demisia - angajator \"disparut\"
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu am cum sa-mi dau demisia - angajator "disparut"

Buna ziua

De aproximativ 2 ani firma la care am lucrat si-a inchis punctul de lucru.

De aici incep probleme:

Dupa ce nu am mai fost chema la serviciu am fost la ITM, acolo mi-au spus sa nu-mi dau demisia deoarece pierd somajul. L-am sunat pe angajator sa-i cer sa-mi desfaca contractul de munca si mi-a spus ca nu poate deoarce firma are datorii, insitand sa imi dau eu demisia. Eu refuzand la sfatul celor de la ITM.

Timpul a trecut si angajotul tot mi-a promis ba ca imi rezolva, ba ca nu poate ... si acum vreau sa-mi dau eu demisia numai sa scap si sa pot sa-mi caut de munca in alta parte dar angajorul nu este de gasit (mai bine zis ma evita, nu raspunde la telefon).

Ce as putea sa fac in cazul acesta?

Mentionez:
- ca la ITM figurez ca angajata la firma respectiva doar ca nu mi-au fost platite taxele in aceasta perioada,
- cei de la ITM m-au trimis sa discut cu angajatorul pe care nu il gasesc

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:55, 22 Iulie 2011
Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare: care este diferenta intre "incetarea cu acordul partilor" si demisie?
demisie = trebuie sa respectati preavizul trecut in contractul de munca apoi contractul va inceta;
acordul partilor = incetarea contractului se face la data stabilita de ambele parti, fara a fi nevoita sa efectuati o perioada de preaviz.
silvy86 a scris:

Va multumesc pentru raspunsuri.
Mai am o intrebare: care este diferenta intre "incetarea cu acordul partilor" si demisie?


In cazul "incetarii c.i.m. cu acordul partilor" nu se acorda preaviz si este nevoie de acordul angajatorului , iar in cazul incetarii c.i.m. prin demisie , acesta poate fi cu sau fara preaviz . Demisia nu se aproba de catre angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere contract munca la cerere dupa concediu ingrijire copil prodiana prodiana buna ziua, ma aflu in urmatoarea situatie: punctul de lucru al firmei pt care lucram s-a inchis in localitatea mea de domiciliu, astfel ca doresc desfacerea ... (vezi toată discuția)
Cum pot beneficia de indemnizatie de somaj? simplitate simplitate Buna ziua.M-am angajat ca o frirma anul tercut in 20-02-2011.In data de 28 februarie am fost anuntata verbal ca punctul de lucru unde lucrez se va ... (vezi toată discuția)
Intoarcere la locul de munca dupa concrediul de crestere a copilului geo240585 geo240585 Buna ziua, In prezent ma aflu in concediu de crestere a copilului. Contractul meu de munca este suspendat. Intrebarea mea este urmatoarea: cand voi decide ... (vezi toată discuția)