Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termen depunere plangere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termen depunere plangere

Care este termenul limita pana la care poate fi depusa o plingere la politie?
Ce gen de plingeri pot fi depuse la politie? Calomnia, injuriile sunt de competenta lor sau plingerea trebuie depusa la Judecatorie? daca incidentul a avut loc in 29.06.2011 mai este timp pentru depunerea plingerii?
Calomnia a fost dezincriminata, adica nu mai este prevazuta ca infractiunea.
Puteti initia o actiune civila, la judecatorie, daca detineti si probe prin care sa va sustineti actiunea.
Termenul pentru depunerea plangereii prelabile , la politie sau parchet, este de 2 luni de la data la care persoana vatamata a stiut cine este faptuitorul.Dar nu va va fi admisa.