avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Finalizarea succesiune imposibila...cum rezolv ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Finalizarea succesiune imposibila...cum rezolv problema?

Buna ziua,
Problema este urmatoarea:
Ambii parinti ai nostrii au decedat, ramanandu-ne un apartament.
De 2 ani ma tot chinui sa il conving sa finalizam succesiunea si sa vindem acel apartament, dar fara nici un rezultat.
Fratele meu, nu vrea sa renunte la acel apartament.
Nu exista nici un testament iar procedura de succesiune nu a fost finalizata din pricina banilor...
Se poate face un partaj silit?
Daca da, cum se face?
Daca nu se poate, ce ma sfatuiri sa fac?
Astept un raspuns cu mare interes
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:11, 26 August 2008
Da. Puteti introduce partaj succesoral la instanta.Taxa de timbru initiala este de 39 lei, iar in cursul judecatii va trebui sa platiti expertul care va evalua apartamentul.(700-800 lei expertiza).
Daca aveti nevoie de lamuriri suplimentare va steptam pe forum.
In cazul dvs., existand neintelegeri intre mostenitori cu privire la masa succesorala si/sau intinderea drepturilor succesorale este recomandabil sa va adresati unui avocat pentru deschiderea succesiunii prin actiune in instanta de judecata.
Instanta competenta este cea de la ultimul domiciliu al defunctului.
Daca dvs. si fratele dvs, in calitate de mostenitori veti reusi sa cadeti la intelegere, puteti incheia o tranzactie in fata instantei de judecata, aceasta urmand sa pronunte hotarare a judecatoreasca.
Si cheltuielile sunt mai mici decat cele cu deschiderea succesiunii la notar.
Daca voi mai avea intrebari voi reveni.
Da multumesc pentru raspunsuri,
Buna seara,
As vrea sa va intreb daca va conta faptul ca fratele meu a platit intretinerea si utilitatile pentru acel apartament, atunci cand se va decide masa succesorala.
Aveti idee care ar fi criteriile care decid valoarea masei succesorale?
Exista riscul ca fratelui meu sa ii revina o parte mai mare din acel apartament?
Multumesc
Cotele vor fi egale.
Daca a platit utilitatile dupa deces se va tine cont.Daca a platit inainte, nu.
Se va face o expertiza.
Incarcati sa va angajati un avocat inainte de proces ca sa nu fiti dezavantajata.

avocat Claudiu Lascoschi

Alte discuții în legătură

Actiune in justitie pentru deschidere succesiune danny2010 danny2010 Va rog frumos sa imi raspundeti, care sunt procedurile si ce cheltuieli implica actiunea de actionare in instanta a sotului supravietuitor (care nu este tatal ... (vezi toată discuția)
Tot succesiune KALISTRO78 KALISTRO78 Buna ziua! Am si eu nelamuriri si nevoie de sfaturi: Bunicul meu a murit in 1993,iar bunica acum cateva zile.Ei au avut 3 copii,din care unul a murit,lasand ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa 7 ani viorici viorici Buna ziua, va rog frumos daca ma puteti ajuta, tata a decedat acum 7 ani si nu am deschis succesiunea. impreuna cu mama proprietari ai unui apartament cu 3 ... (vezi toată discuția)