avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recuperare taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recuperare taxa de poluare

buna ziua, o persoana a cumparat o masina din Germania, a achitat taxa de poluare pt. ea, dupa care a vandut-o, aceea persoana a vandut masina la randul lui fratelui meu, deci fratele meu e a treia persoana care apare pe cartea de identitate, se mai poate recupera taxa de poluare in acest caz?si care este procedura?cererea de chemare in judecata se face in numele primei persoane (care a achitat taxa)?multumesc.
Cel mai recent răspuns: Istvan Dalyay , Avocat 12:32, 24 Iulie 2011
taxa de poluare se recupereaza de cel care a si platit-o. nu are importanta daca masina ptr care s-a achitat taxa se mai afla in proprietatea platitorului taxei sau nu.
in cerere trebuie sa specifice ca a vandut masina?si depune certificatul de inmatriculare si cartea de identitate chiar daca apare alt proprietar, adica trebuie sa descrie tot parcursul masinii de la o persoana la alta?multumesc mult pt. raspuns
buna ziua, o persoana a cumparat o masina din Germania, a achitat taxa de poluare pt. ea, dupa care a vandut-o, aceea persoana a vandut masina la randul lui fratelui meu, deci fratele meu e a treia persoana care apare pe cartea de identitate, se mai poate recupera taxa de poluare in acest caz?si care este procedura?cererea de chemare in judecata se face in numele primei persoane (care a achitat taxa)?
in cerere trebuie sa specifice ca a vandut masina?si depune certificatul de inmatriculare si cartea de identitate chiar daca apare alt proprietar, adica trebuie sa descrie tot parcursul masinii de la o persoana la alta?multumesc mult pt. raspuns

Taxa de poluare se poate recupera doar de cel care l-a si achitat! Nu prezinta nicio relevanta pentru recuperare, faptul ca autoturismul respectiv a fost sau nu ulterior instrainat! Ceea ce este in schimb important, este sa puteti face dovada ca autoturismul a mai fost anterior inmatriculat intr-o tara membra a UE!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa de poluare 2011 cip_alba cip_alba Buna, As dori sa imi spuneti care este procedura de recuperare a taxei de poluare pe care am platit-o in 6 iulie 2011 pentru autoturismul achizitionat din ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa poluare platita in 2007 iaminm iaminm buna ziua in luna oct. 2007 am achizitionat un autoturism din Germania si am platit taxa de poluare care era la cea vreme si era de aprox 1000Eur din cate ... (vezi toată discuția)
Este legala taxa de poluare? aiai aiai (platita in luna septembrie 2012, conform L9/2012) pt. inmatricularea unui autoturism nou (cumparat de la reprezentanta auto din Romania) sau nu (se ... (vezi toată discuția)