Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Interpretarea legii. Nemo liberalis nisi liberatus
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Interpretarea legii. Nemo liberalis nisi liberatus

TITLUL PRELIMINAR
Despre legea civilă
CAPITOLUL III: Interpretarea şi efectele legii civile
Art. 12: Libertatea de a dispune
(1)Oricine poate dispune liber de bunurile sale, dacă legea nu prevede în
mod expres altfel.
(2)Nimeni nu poate dispune cu titlu gratuit, dacă este insolvabil.
Nelamuriri in ce priveste alineatul 2:
1)nu se refera, nu-i asa, si la actele mortis causa?
2)care ar fi intelesul termenului insolvabil?
ContSters121210, utilizator
se refera si la testament intrucat si testamentul faca parte din categoria liberalitatilor. dar nu stiu de ce au pus conditia sa nu fie solvabil. care o fi raportul de cauzalitate intre a avea un bun pe care nu il poti dona daca ai datorii banesti, creante? pare a fi un privilegiu pt creditori inclusiv statul si total defavorabil principiul libertatii persoanei de a dispune de bunurile sale.
este simplu - sunt persoane care sunt la limita solvabilitatii
si pentru a inlatura urmarirea creditorilor recurg la siretlicuri
prin donarea bunurilor care pot fi urmarite catre persoane interpuse (afiliate, etc.)
in cazul in care debitorul are o datorie neplatita care in face insolvabil
creditorul va putea obtine anularea donatiei bunului respectiv
si sa extinda urmarirea asupra bunului reintors in patrimoniul debitorului
vittalush, utilizator