Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drepturile propietarului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drepturile propietarului

Ma numesc Mondoc Danie,l sunt din Campulung Muscel Arges.vecinul meu de langa casa vrea sa ma dea in judecata sa astup geamul ce da spre propietatea lui , vreau sa stiu si eu ce distanta legala,minima trebuie sa am pina la gardul ce ne desparte. va multumesc.
Art.612 Cod civil spune ca:

"Nimeni nu poate avea vedere sau ferestre spre vedere, nici balcoane sau alte asemenea proprietati ingradite sau neingradite a vecinului sau, de nu va fi o distanta de 19 decimetri (1.90 m) intre zidul pe care se deschid aceste vederi si proprietatea vecina."
Alexandru Munteanu, Avocat
multumesc mult raspunsul dv ma linistit .am exact 1.9 metri pana la gard. cearta a plecat de la motivul ca :l-am rugat sa nu mai aseze claia cu fan{iarba uscata depozitata pe verticala }in apropierea gardului din motiv ca cosul casei mele se afla la o distanta de cca.7 metri de iarba uscata fiind un real pericol de incendiu pe timpul ierni.