Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

cod penal

cine stie cand va intra in vigoare noul cod penal, era vorba ca in octombrie?
pentru cei care executa o pedeapsa se pune in aplicare sau nu?
mai auzeaam ceva speculatii despre o posibila gratiere anul acesta pt cei care au de executat pedepse sub 6 ani, e adevarat?
1. Noul cod penal nu va intra in vigoare in octombrie, numai Noul cod civil.
2. Trebuie sa fiti mai explicita de atat. Ce anume sa se puna in aplicare?
3. Nu va exista nicio gratiere.
ContSters178374, utilizator
pentru cineva care executa o pedeapsa, adica este in puscarie, se va pune in aplicare noul cod penal atunci cand va intra in vigoare?
deci anul acesta nicio sansa sa intre in vigoare?
Stimata doamna, Noul cod penal are 436 de articole, ce anume sa se aplice din acest cod?
Pt ce infractiune a fost condamnat si cati ani are de executat, ce va intereseaza mai exact?
Nu, anul acesta nu prea sunt sanse sa intre in vigoare.
a primit 5 ani pentru instigare la distrugere prin incendiere a unui autoturism, mi se pare ca era art 217 lit d din Codul penal.
In actualul cod pedeapsa este de la 3 la 15 ani, in viitorul cod, probabil va fi de la 2 la 7 ani. In consecinta, nu prea sunt sanse sa i se micsoreze pedeapsa.