Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... consecinte ale noului cod penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

consecinte ale noului cod penal

as dori parerea unui specialist care ar putea sa-mi explice consecintele noului cod penal in ceea ce priveste uciderea din culpa. SOTUL MEU A FOST CONDAMNAT LA 3 ANI INCHISOARE PT. UCIDERE DIN CULPA (ART 178, alin. 3). in prezent a ispasit 6 luni si as dori sa stiu daca situatia lui poate fi schimbata odata cu intrarea in vigoare a noului cod penal. Sotul meu nu a avut antecedente penale. In momentul accidentului lucra in cadrul MAI.
Noul Cod penal inca nu intra in vigoare, stimata doamna. :(
miercuri seara s-a anuntat la televizor ca la 1 octombrie va intra in vigoare noul cod penal. Pe deasupra am primit informatii de pe forum ca va interveni o gratiere care va viza pedepsele de pana la 5 ani.
Imi cer scuze, eu nu sunt avocata, insa nu a aparut inca legea de aplicare a Noului Cod Penal. Din ceea ce am citit eu pana acum pe acest forum. La 1 octombrie intra in vigoare Codul Civil si Codul de Procedura Civila.

Nici despre gratiere in viitorul apropiat nu am auzit, sunt doar zvonuri. :sorry:
stirea era despre codul penal si sper ca asa va fi. nu sunt suparata pe nimeni, doar caut raspunsuri pt. problema care ma intereseaza. Sper sa imi recapat sotul cat mai repede pt. ca nu ma mai pot descurca singura.
Doamna, va doresc sa vi se indeplineasca aceasta dorinta.
:vishenka: