Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... decret gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

decret gratiere

daca doua persoane sunt condamnate pe 4ani si 8 luni respectiv 4ani si 3 luni pentru tentativa de omor condamnarea fiind data in urma cu 2 luni iar respectivii fiind inchisi pot beneficia de acea gratiere care este posibil sa se dea data cu intrarea in vigoare a noului cod penal la 1 octombrie?multumesc.
mirela pp, utilizator
Despre ce gratiere vorbiti? Nu se va da nicio gratiere, prin Codul penal nu se prevad gratieri si nici nu va intra in vigoare in octombrie. Au savarsit o infractiune grava, vor fi nevoiti sa isi execute pedeapsa.