avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare politist 49 ani
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare politist 49 ani

Am fost lucrator de politie pana in data de 15.05.2011, avand o vechime in serviciu de 29 de ani si 17 zile si o total vechie insumand si sporuri de vechime in conditii speciale de 43 de ani, 7 luni si 23 de zile. La data de 15.06.2011 mi s-a emis de catre casa de pensii sectoriala o decizie prin care scrie ca este provizorie pana la data stabilirii punctajului si buletinului de calcul potrivit legii 263/2011 in valoare de 1491 lei. Va rog sa-mi spuneti daca se pot emite decizii provizorii si pe ce baza pot fi calculate. Dupa cate stiu, legea 263 are si modalitate de calcul si de ce nu a fost calculata protrivit acestei legi. Mentionez ca acelasi lucru li s-a intamplat si colegilor mei care s-au pensionat ulterior pana la data cand va pun aceasta intrebare. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:50, 30 Iulie 2011
Colega, nu trebuie sa te surprinda nimic in tara asta. Da, aveti dreptate si atat. Eu sunt pensionar de 2 ani si ma judec cu ei. Ce sa va spun, nu ai cu cine discuta. Nu stiu legile si nu le respecta.
Calinaemil a scris:
La data de 15.06.2011 mi s-a emis de catre casa de pensii sectoriala o decizie prin care scrie ca este provizorie pana la data stabilirii punctajului si buletinului de calcul potrivit legii 263/2011 in valoare de 1491 lei. Va rog sa-mi spuneti daca se pot emite decizii provizorii si pe ce baza pot fi calculate.

In Legea nr. 263/2010 nu exista decizii provizorii de pensie. Daca vi s-au deschis drepturile de pensie anul acesta, adica daca asta este prima decizie de pensie pe care o aveti, nu exista un act normativ in baza caruia sa fie determinat punctajul mediu anual altul decat Legea nr. 263/2010. Acest act normativ trebuie sa fie mentionat la pct. A din decizie.

Calinaemil a scris:
Dupa cate stiu, legea 263 are si modalitate de calcul si de ce nu a fost calculata protrivit acestei legi.

Intrebarea aceasta trebuie sa le-o adresati celor de la casa de pensii sectoriala. Probabil ca nu stapanesc legislatia si aplicatia informatica si este firesc sa fie asa. Fata de actele normative anterioare, Legea nr. 263/2010 este un act normativ dificil, care nu se invata peste noapte.

Cand a aparut Legea nr. 119/2010 cei de la Casa Nationala de Pensii Publice le-au pus aplicatia informatica in brate si le-au spus "emiteti decizii". La fel au procedat si cu aplicatia informatica aferenta Legii nr. 263/2010. Culpa trebuie sa o cautati mult mai sus, la cei care au emis aceste acte normative si care si-au imaginat ca lucrurile pot merge altfel decat prost.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Aplicarea legii nr. 263/2010 il_kris il_kris Buna ziua. Va rog sa-mi raspundeti: daca o persoana a depus dosarul pt. pensie(absolut complet) in dec. 2010, de ce nici pana azi, 05.05.2011, n-a primit un ... (vezi toată discuția)
Decizie provizorie de pensie, neacordare cuantum integral pensie - casa de pensii sectoriala tinaa tinaa buna seara . sotul meu s-a pensionat din iulie 2011 pe caz de boala de la isu , pompier. de la acea data pana in prezent a primit in 14 octombrie 2011 900 ... (vezi toată discuția)
Programul de calcul al pensiilor determinate potrivit legii nr. 263/2010 nistorsofia nistorsofia Buna ziua! Mi-am depus dosarul ptr. pensie anticipata partial in data de 01.03.2011. In data de 14.02.2011 am dat un telefon sa mai vad in ce stadiu se mai ... (vezi toată discuția)