avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1322 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocarea donatiei

Ati intalnit in practica spete referitor la revocarea de drept a donatiei pentru survenienta de copii?
Ma intereseaza daca se poate opune cu succes acesteia uzucapiunea; Francisc Deak zice ca da;
Voi ce ziceti ?
Cel mai recent răspuns: SimonaOnofrei , utilizator 00:00, 1 Septembrie 2004
Nu vreau sa-l contest pe Francisk Deak,pentru ca nu ma pot compara cu el,insa prescriptia pentru revocarea donatiei pentru survenienta de copil e una extinctiva si se implineste la 30 de ani de la nasterea copilului.Vezi art.840,C.Civil.Ce sa caute uzucapiunea aici?[addsig]
Problema sta in felul urmator:donatarul primeste de la donator un drept afectat de o conditie rezolutorie,aceea a nasterii unui copil al donatorului si transmite acest drept tertului afectat de aceeasi conditie[nemo plus iuris...] astfel ca daca se desfiinteaza titlul donatarului sae desfiinteaza si acela al tertului[resoluto iure dantis...].Tertul nu poate opune uzucapiunea pt. ca nu are in just titlu ci un titlu veritabil[contractul afectat de conditia rezolutorie] care este perfect valabil.[addsig]
...ase e...cu o cmpletare...uzucapantul prin excelenta nu poate fi proprietarul bunului uzucapat...uzucapiunea este un mod originar de dobindire a proprietatii...or, in cazul de fata avem a face cu un veritabil proprietar...
mda,
nu-mi convine, dar aveti dreptate.
multumesc
scuze, nu mi-am dat seama ca nu sunt inregistrata;

Alte discuții în legătură

Constatarea dreptului de proprietate mocanudan mocanudan Am revocat o donatie cu 4 terenuri pentru survenienta de copil. Instanta a revocat-o definitiv si irevocabil, in hotararea acesteia stipulandu-se clar ca cele ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie pentru survenienta de copil mocanudan mocanudan Am revocat o donatie cu 4 terenuri pentru survenienta de copil. Instanta a revocat-o definitiv si irevocabil, in hotararea acesteia stipulandu-se clar ... (vezi toată discuția)
Cumparatorul nu mai doreste sa cumpere din cauza ca am act de donatie Mary_1980 Mary_1980 Buna ziua, Sunt la ultima etapa a vanzari, incheierea contractului de vanzare-cumparare dar cumparatorul nu mai doreste sa cumpere findca a auzit ca ... (vezi toată discuția)