Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocarea donatiei

Ati intalnit in practica spete referitor la revocarea de drept a donatiei pentru survenienta de copii?
Ma intereseaza daca se poate opune cu succes acesteia uzucapiunea; Francisc Deak zice ca da;
Voi ce ziceti ?
Da nu pot sa cumpar de la tert si in paralel sa se refaca donatia, acum, dupa ce s-au nascut copiii ?
Sau sa se refaca toate actele; credeti ca este obligatorie o actiune in instanta pentru constatarea revocarii ?
Eu zic ca nu.
Nu cred ca voi putea convinge pe donator sa-mi vanda mie, pentru ca donatorul, donatara si tertul sunt prieteni de familie sau ceva de genul asta.
Oricum, multumesc pentru raspunsuri.
simona