avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revocarea donatiei
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revocarea donatiei

Ati intalnit in practica spete referitor la revocarea de drept a donatiei pentru survenienta de copii?
Ma intereseaza daca se poate opune cu succes acesteia uzucapiunea; Francisc Deak zice ca da;
Voi ce ziceti ?
Cel mai recent răspuns: SimonaOnofrei , utilizator 00:00, 1 Septembrie 2004
Da nu pot sa cumpar de la tert si in paralel sa se refaca donatia, acum, dupa ce s-au nascut copiii ?
Sau sa se refaca toate actele; credeti ca este obligatorie o actiune in instanta pentru constatarea revocarii ?
Eu zic ca nu.
Nu cred ca voi putea convinge pe donator sa-mi vanda mie, pentru ca donatorul, donatara si tertul sunt prieteni de familie sau ceva de genul asta.
Oricum, multumesc pentru raspunsuri.
simona

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Constatarea dreptului de proprietate mocanudan mocanudan Am revocat o donatie cu 4 terenuri pentru survenienta de copil. Instanta a revocat-o definitiv si irevocabil, in hotararea acesteia stipulandu-se clar ca cele ... (vezi toată discuția)
Revocare donatie pentru survenienta de copil mocanudan mocanudan Am revocat o donatie cu 4 terenuri pentru survenienta de copil. Instanta a revocat-o definitiv si irevocabil, in hotararea acesteia stipulandu-se clar ... (vezi toată discuția)
Cumparatorul nu mai doreste sa cumpere din cauza ca am act de donatie Mary_1980 Mary_1980 Buna ziua, Sunt la ultima etapa a vanzari, incheierea contractului de vanzare-cumparare dar cumparatorul nu mai doreste sa cumpere findca a auzit ca ... (vezi toată discuția)