Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Ce mai spera oamenii sa faca cu avocatura???
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Ce mai spera oamenii sa faca cu avocatura???

Stateam si ma intrebam... ce o fi oare cu atatia absolventi de Drept care se napustesc pentru meseria aceasta de avocat?? Oare nu sunt destui avocati? Cel putin in Bucuresti eu stiu de vreo 10000 !! In plus pentru a fi avocat mai trebuie sa stii sa te descurci, sa atragi si sa castigi increderea maselor care au nevoie de suport juridic... ori din nou eu nu am prea auzit de oameni care sa aiba asa de multe si de costisitoare probleme juridice... Firme nu prea mai sunt nici ele ca au dat faliment... deci cine imi poate divulga si mie marele secret in ceea ce priveste obtinera titlului de avocat... din ce fac bani pana la urma acesti avocati?? In plus am mai inteles ca exista concurenta si din partea celorlalte clase de juristi... consileri juridici, notari, lichidatori judiciari si poate si altii...

Probabil saracii tineri se lasa sedusi de propaganda pozitiva ce i se face avocaturi... pe net am citit de avocati ce castiga 600 Euro pe ora... milioane de euro pe an... dar nu TOTI au acesti bani si binenteles nici nu vor avea!
sbdcl a scris:

daca sunteti avocat dati ne detalii despre admitere din experienta dvs pt tinerii 2011

Orice as spune acuma despre admiterea pe care eu am dat-o, ar fi expirat. Vad ca UNBR-ul modifica anual regulile jocului (uneori si de doua ori pe an). Va dau totusi un sfat: mergeti in salile de judecata, ciuliti bine urechile, fiti atenti la ce se intampla, intrebati cate un avocat dispus sa va lamureasca, invatati cum se fac cererile, unde se depun, care sunt taxele de timbru si unde se platesc, cum se face legalizarea unei hotarari, etc., etc. Toate aceste lucruri va vor ajuta sa nu fiti "extraterestrii" la debutul in profesie. Si mai este ceva: nu va apucati de aceasta meserie daca nu sunteti "topiti" dupa ea. Ar fi pierdere de timp. Mult succes!