Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... VREAU SA AFLU
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

VREAU SA AFLU

AM CITIT DIN C ONTRACT SI NU POT SA/MI DAU SEAMA CINE ARE CEALALTA COTA DE 1/2.ACEASTA CASA A FOST DOBANDITA DE PARINTII MEI DE LA BUNICA.LA DECESUL MAMEI AM FACUT SUCCESIUNE SI EU CU FRATELE MEU AM CEDAT PARTEA SURORII NOASTRE IAR TATAL 50%LA CUMNATUL MEU SI CE A RAMAS SURORII MELE! DE AICI MA PIERD IN DREPTURI DE NUDA PROPRIETATE SI DREPT DE UZUFRUCT
MULTUMESC
Ar fi mai bine sa ne redati pasajele esentiale din contract ... dupa cum ati formulat intrebarea e greu sa deducem ce anume nu ati inteles.
INTREBAM DACA TATAL MEU ARE DRPTU LSA INTRE INTR/0 PROPRIETATE PE CARE A VANDUT/O SURORII MELE SI CUMNATULUI.INCERC SA REDAU CATE CEVA DIN CONTR.V/C:EU.....PRIN AC.CTR.LIBER DE SARCINI GARAN.IMPOTR.ORICAREI EVICTIUNI TOT.ORI PARTIALA PREV.DE ART.1337 CV.DREPTUL DE NUDA PROPR. ASUPRA COTEI DE INDIVIZE DE 1/2DIN.............TRANSMITAND DREPTUD DE NUDA PROPRIETATE ASUPRA COTEI DE 1/2DIN IMOB.INTELEG SA/MI RETIN DREPTUL DE UZU.F.VASUPRA IMOB.SI SOLICIT IN MOD EXPR.NOTAREA INTERDICTIEI DE INSTR.SI GREV.CU SARCINI A ACESTUIA IN FAVOAREA SUBS.SPER CA PUTETI SA VA DATI SEAMA CE DORESC SA STIU! MULTUMESC
Daca si-a păstrat dreptul de uzufruct viager atunci poate folosi imobilul( cota sa parte din imobil) pana la sfârșitul vieții.
B-)
Sub ce forma au dobandit parintii dvs. bunul imobil de la bunica?
DOBANDID CA BUN PROPRIU ,CU TITLU DE DREPT SISTARE COMUNITATE INITIAL DIN CUMPARARE........:O ASTA SCRIE IN CONTRACT ...........