Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vreau sa aflu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vreau sa aflu

buna! vreau sa aflu niste lucruri legate de uzufruct viager si nuda proprietae.
Concret! tatal meu a vandut surorii si cumnatului meu o casa cum urmeaza: TRANSMITAND DREPTUL DE NUDA PROPRIETATE SUPRA COTEI INDIV.DE 1/2 DIN IMOBIL SI DREPT DE UZUFRUCT VIAGER" intrebarea mea este:tatal meu poate sa mai intre in acea curte cand vrea?(are animale acolo si cumnatul spune ca nu are drept ca e casa lui)MULTUMESC!
marinutza, utilizator
Tatal dvs are dreptul (este chiar singurul care are dreptul) de a se folosit si de a intra pe proprietate.

Sora si cumnatul au cumparat doar dreptul de nuda proprietate, adica nu au voie sa locuiasca acolo sau sa se foloseasca de bun fara acordul uzufructuarului.

Uzufructul viager este dreptul pe care il are o persoana, uzufructuarul, de a se folosi de un bun si de a-i culege fructele pe timpul vietii sale, dreptul de dispozitie asupra lucrului revenind nudului proprietar.

Daca nu il lasa in imobil sa mearga la un executor judecatoresc care ii va permite accesul daca este necesar cu politia.

Are dreptul sa intre. Uzufructul viager reprezinta dreptul de a folosi bunul imobil si de a culege fructele (civile si industriale) produse de acesta, pana la moarte.
Cui apartine cealalta cota de 1/2 din imobil?
ContSters103772, utilizator
poate si locuii
Cristina Voicu, Avocat