Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare casa

Buna ziua,
Poate fi vanduta o casa de catre proprietarii ei, doi parinti, catre unul dintre copii, fara ca celalalt copil sa-si dea acordul? Ambii copii sunt majori.
Va multumesc frumos
Casa este bun comun al parintilor ... copiii nu au nici o contributie la aceasta si ca atare parintii pot dispune cum vor de acest bun, fara a necesita acordul unuia sau altuia dintre copii, care nu au nici un drept la bunurile parintilor.
Esential este insa ca la vanzare sa fie indeplinite conditiile de valabilitate pentru incheierea unui contract de vanzare cumparare.
Mihaela Nevoie, Avocat
multumesc frumos