avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Executare garantie de buna executie
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Executare garantie de buna executie

Ipoteza:
1. Asupra executantului s-a deschis procedura insolventei
2. Executantul "E" are constituit un depozit cu destinatia "garantie de buna executie"
3. Alta societate "S" are o cesiune asupra contului curent (creanta inscrisa la AEGRM)
4. Beneficiarul "B" lucrarii solicita eliberarea sumei din depozit (executarea garantiei)

Intrebare: Fiind in stare de insolventa, care ar fi ordinea executarii acestei sume, tinand cont de Lichidator "L" care a solicitat punerea la dispozitie a sumei ?
a. S, L, B sau
b. L, S, B sau
c. B - si nu mai ramane nimic din suma pentru ceilalti ? (pana la urma creanta lui "B" este chirografara)

Alte discuții în legătură

Cesiune creanta AndreeaBeel AndreeaBeel Buna ziua, Am incheiat un contract de cesiune de creante cu o societate( debitoare). S-au respectat conditiile de publicitate, fond forma etc. Nelamurirea mea ... (vezi toată discuția)
Cesiunea de creanta balteanu valentin balteanu valentin Institutia Statului A are de primit de la SC X SRL suma de 300.000 euro (creante bugetare preluate). Aceeasi institutie a Statului imi datoreaza mie, SC ... (vezi toată discuția)
Faliment vasioanaro vasioanaro o societate care o contractat un credit la o banca a fost in insolventa si apoi a intrat in faliment. Banca nu s-a inscris cu garantia la masa credala( ... (vezi toată discuția)