Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere desfiintare post

Buna ziua
Va rog daca poate cineva sa-mi spuna ce drepturi am in cazul desfiintarii postului de catre angajator .Nu exista contract colectiv de munca.Desfiintarea e de fapt fictiva, angajatorul a dat deja anunt pentru angajare pe postul detinut de mine ,inainte de a-mi comunica decizia.Va multumesc
Concedierea de care faceti vorbire este fara nici un motiv care tine de persoana dv.Orice desfiiunare a postului trebuie sa fie reala, dv. beneficiati de masuri de protectie sociala instituite de lege, angajatorul avind mai multe obligatii in acest sens. Totodata, daca va emite decizxei de concediere, o puteti ataca in instanta, areatind inclusiv ca urmareste sa angajeze o alta persoana pe postul dv., desfiinatrea acestuia fiind fictiva lucru interzis de Codul muncii.
Daca nu exista contract colectiv de munca se aplica prevederile CCM la nivel national pe anii 2007-2010, in acest sens puteti da atentie articolelor:

ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de
persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un
salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de
munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
ART.79. - In cazul in care unitatea este pusa in situatia de a efectua concedieri colective
partile convin asupra respectarii urmatoarelor principii:
a) angajatorul va pune la dispozitia sindicatului justificarea tehnico-economica in legatura
cu masurile privind posibilitatile de redistribuire a personalului, modificarea programului
de lucru, organizarea de cursuri de calificare, recalificare sau reorientare profesionala
etc.;
b) justificarea tehnico-economica, impreuna cu obiectiile si propunerile sindicatului, va fi
supusa spre analiza si avizare consiliului de administratie sau, dupa caz, adunarii
generale;
c) In cazul in care angajatorul intentioneaza sa efectueze concedieri colective, acesta are
obligatia de a initia, in timp util si in scopul ajungerii la o intelegere, in conditiile
prevazute de lege, consultari cu sindicatul sau, dupa caz, cu reprezentantii salariatilor, cu
privire cel putin la:
- metodele si mijloacele de evitare a concedierilor colective sau de reducere a numarului
de salariati care vor fi concediati;
- atenuarea consecintelor concedierii prin recurgerea la masuri sociale care vizeaza,
printre altele, sprijin pentru recalificarea sau reconversia profesionala a salariatilor
concediati.
Prin sintagma „timp util" se intelege
- la intreprinderile cu un efectiv sub 100 salariati, cu 15 zile inainte de notificarea
prevazuta la art.711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
- la intreprinderile cu 101-250 salariati, cu 20 de zile inainte de notificarea prevazuta la
art.711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare;
- la intreprinderile cu peste 251 salariati, cu 30 de zile inainte de notificarea prevazuta la
art.711 din Codul muncii, cu modificarile ulterioare.
ART.80. - (1) In situatia in care disponibilizarile de personal nu pot fi evitate,
conducerea unitatii va comunica in scris fiecarui salariat al carui post urmeaza a fi
desfiintat daca i se ofera sau nu un alt loc de munca ori cuprinderea intr-o forma de
recalificare profesionala in vederea ocuparii unui post in aceeasi unitate.
(2) In cazurile in care salariatilor nu li se pot oferi alte locuri de munca ori acestia refuza
locul de munca oferit sau cuprinderea intr-o forma de recalificare, conducerea unitatii le
va comunica in scris termenul de preaviz, in conditiile prevazute in prezentul contract
colectiv de munca.
(3) Pentru situatia in care se efectueaza concedieri colective, partile vor negocia
acordarea de compensatii banesti cu respectarea prevederilor legale si/sau ale
contractelor colective de munca aplicabile.
(4) La stabilirea numarului efectiv de salariati concediati colectiv, vor fi luati in calcul si
acei salariati carora le-au incetat contractele individuale de munca din initiativa
angajatorului, din motive ce nu au legatura cu persoana salariatului, cu conditia
existentei a cel putin 5 concedieri de aceasta natura, cu cel putin 30 de zile inaintea
expirarii perioadei prevazute la art 79, lit.c) din prezentul contract.
ART.81. - (1) La aplicarea efectiva a reducerii de personal, dupa reducerea posturilor
vacante de natura celor desfiintate, masurile vor afecta in ordine:
a) CIM ale salariatilor care cumuleaza doua sau mai multe functii, precum si ale celor
care cumuleaza pensia cu salariul;
b) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de varsta standard si stagiu de cotizare
si nu au cerut pensionarea in conditiile legii;
c) CIM ale persoanelor care indeplinesc conditiile de pensionare la cererea lor.
(2) La luarea masurii de desfacere a CIM pentru motive ce nu tin de persoana salariatului
vor fi avute in vedere urmatoarele criterii minimale:
a) daca masura ar putea afecta doi soti care lucreaza in aceeasi unitate, se desface
contractul de munca al sotului care are venitul cel mai mic, fara ca prin aceasta sa se
poata desface contractul de munca al unei persoane care ocupa un post nevizat de
reducere;
b) masura sa afecteze, mai intai, persoanele care nu au copii in intretinere;
c) masura sa afecteze numai in ultimul rand pe femeile care au in ingrijire copii, barbatii
vaduvi sau divortati care au in ingrijire copii, pe intretinatorii unici de familie, precum si
pe salariatii, barbati sau femei, care mai au cel mult 3 ani pana la pensionare la cererea
lor.
(3) In cazul in care masura desfacerii CIM ar afecta un salariat care a urmat o forma de
calificare sau de perfectionare a pregatirii profesionale si a incheiat cu unitatea un act
aditional la contractul de munca, prin care s-a obligat sa presteze o activitate intr-o
anumita perioada de timp, administratia nu-i va putea pretinde acestuia despagubiri
pentru perioada ramasa nelucrata pana la implinirea termenului, daca masura desfacerii
contractului de munca nu-i este imputabila.
(4) In ipoteza in care doua sau mai multe persoane salariate sunt in aceeasi situatie,
disponibilizarea se va face cu consultarea sindicatelor.

Observati cu atentie miscarile din societate de pe acum, daca sunt modificari de organigrame sau nu, adunati dovezi...orice fel....anunturile de angajare, persoana care vine, felul muncii ce o va desfasura, martori. In asa fel veti putea sa formulati o actiune in instanta bazate pe dovezi incotestabile cu privire la nelegalitatea deciziei de concediere.
Multumesc pentru raspuns.Nu este vorba in nici un caz de o concediere colectiva, doar de persoana mea ,devenita incomoda cand am comentat efectuarea orelor suplimentate peste limita legala si neplatite .Nu aveau cum altfel sa -mi desfaca contractul de munca. Disciplinar era imposibil , nu avem nici macar fisa postului .S-au gandit ca poate asa , o las balta.Mi-e sila oricum sa ma lupt cu niste oameni josnici
In general persoanele care "incomodeaza" sunt fortate sa plece din societate pentru ca restul angajatilor sa "nu se prinda de nereguli" sau sa nu prinda curajul sa isi ceara drepturile cuvenite.
Angajatorii care fac astefl de lucruri ar trebui aspru sanctionati.
Poate ca este mai bine pentru dvs sa plecati din acea firma si cu siguranta va veti gasi ceva mai bun.
Daca va pricepeti la salarizare va rog sa ma contactati.
Probabil ca va face-ati foarte bine treaba acolo, si ca orice patron "incostient" , concediaza oameni buni punandu-si astfel afacerea in pericol.
=D>