Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere desfiintare post
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere desfiintare post

Buna ziua
Va rog daca poate cineva sa-mi spuna ce drepturi am in cazul desfiintarii postului de catre angajator .Nu exista contract colectiv de munca.Desfiintarea e de fapt fictiva, angajatorul a dat deja anunt pentru angajare pe postul detinut de mine ,inainte de a-mi comunica decizia.Va multumesc
Pentru "luciosul":
Daca sunteti in aceeasi situatie atunci procedati asa cum s-au exprimat colegii mei.
Fiti atent la decizia de concediere, la temeiul legal sa fie specificat "in baza art.65(1) din Codul muncii". Astfel veti putea sa beneficiati de indemnizatie de somaj, daca aveti lucrate 12 luni in ultimele 24.