Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... posesie teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

posesie teren intravilan

Cum as putea intra in posesia unui teren de 6 ari care se gaseste in gradina casei mele, insa terenul apare pe numele unui vecin demult decedat (50 de ani), in cf ? Mentionez ca familia mea aplatit impozit pe acel teren de cel putin 35 de ani.De la primarie am primit o adeverinta de la inginerul care se ocupa de probleme funciare , care atesta ca "terenul nu a facut obiectul legilor fondului funciar si nu a fost cerut de o persoana fizica sau juridica."Ce pasi (cat mai simpli) trebuie sa urmez ca sa l pot intabula ? Va multumesc.
Puteti invoca uzucapiunea de 30 de ani,
in instanta? Nu exista o alta modalitate de rezolvare, gen emitere titlu de proprietate , etc ? Are sansa uzucapiunea, tinand cont ca nu sunt 30 de ani de la revolutie si din cate am inteles, uzucapiunea nu s ar putea invoca daca a fost tinut ca "gradina ajutatoare" cum se spunea la tara? Multumesc.