Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Asigurari de Sanatate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Asigurari de Sanatate

Buna,

Copilul meu are o asigurare de sanatate privata, de curind l-am operat de polipi.
Am intrebat asiguratorul ce documente trebuie sa le pun la dispozitie, pintre alte documente mi-au cerut si
- o copie a fisei medicale de la medicul de familie din care sa rezulte istoricul medical al asiguratului, inainte de semnarea cererii de asigurare si pina la data evenimentului.

Ei argumenteaza
Se face in baza Protocolul Cadru, incheiat intre Ministerul Sanatatii si societatile de asigurare membre UNSAR si alte societati cu privire la furnizarea si utilizarea informatiilor cu caracter medical in aplicarea Legiii 136/1995 si a Legii 32/2000 privind societatile de asigurare si complectarile ulterioare.

Va rog sa imi spuneti daca trebuie sa le pun la dispozitie Copia Fisei Medicale a copilului sau cei de la Asigurari ar trebui sa se multumeasca cu o adeverinta eliberata de medicul de familie data pe propria raspundere.

Va multumesc
In astfel de situatii chiar daca e vorba de o operatie banala ei fac ce le prevede regulamentul intern si anume verifica istoricul medical al asiguratului si daca in fisa apare ca fiul dv suferea de polipi inainte de a se incheia asigurarea si nu ati declarat in chestionarul completat atunci nu veti primi despagubire pt operatie. Deci trebuie sa prezentati o astfel de copie dupa fisa medicala. Daca cetiti cu atentie conditiile de asigurare atasate la polita veti gasi mentionat acest lucru la rubrica "despagubiri si modul de acordare".
Adrian Tudor, Consultant asigurari
Buna,

Am inteles asta, Doctorul de Familie nu se fereste sa le dea o adeverinta (semnata si parafata) din care sa reiasa ca nu fost bolnav niciodata copilul de Polipi, el argumenteaza ca fisa medicala este personala si nu ar trebui sa aiba acces oricine la ea.