avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda contraventionala si despagubiri rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda contraventionala si despagubiri rovinieta

am fost inregistrat de control electronic in data de 27.01.2011 fara rovigneta si mi sa inminat procesul verbal in data de 15.07.2011 . Intrebarea mea este daca intarzierea asa de mare de la fapta si instintare este normala si pe linga cvantumul de 50% din amenda de 250 lei mai sint obligat sa platesc si o despagubire de 28 Euro? Noua rovigneta pe care o am si acuma este valabila din data de 28.01.2011
Multumesc
Cel mai recent răspuns: bagoly miklos , utilizator 16:18, 28 Iulie 2011
Deci in 27.01.2011 nu aveati rovinieta valabila. Pe langa amenda (1/2 in 48 ore) trebuie achitata si despagubirea in suma de 28 euro.
Procesul verbal este incheiat clar in termenul de 6 luni, urmeaza sa verificati daca procesul verbal v-a fost comunicat in termen de o luna de la data incheierii lui.
Daca si aceasta conditie este indeplinita, atunci va trebui sa achitati amenda si despagubirea prevazute in procesul verbal de contraventie.
amenda am platit dar nu si despagubirea de 28 Euro ce se poate intimpla maideparte?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pot anula amenda pentru lipsa rovinieta? ce reprezinta acel tarif de despagubire (28 euro)? walipope walipope 11.07.2011 - 19:29 Buna seara. Am fost depistat+pozat fara rovinieta in 16.10.2010 ora 11.44. In data de 11.07.2011 am gasit in cutia postala un Proces Verbal ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta ispasdina ispasdina Am primit un proces verbal de constatare a contraventiei pentru ca in momentul acela nu aveam rovinieta. Acest PVCC mai are si o instiintare de plata care zice ... (vezi toată discuția)
Rovinieta GeorgeG GeorgeG Buna ziua! Am primit zilele trecut prin posta un proces verbal de contraventie pentru lipsa rovinietei. In procesul verbal se specifica ca la data de ... (vezi toată discuția)