Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Trebuie PFA obligatoriu?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Trebuie PFA obligatoriu?

Confectionez bijuterii hand made din margele, bijuterii fantezie. Ma intereseaza ce acte am nevoie pentru a-mi face un pfa, deoarece vreau sa imi vand produsele si in magazine si la targuri . Vand la cunostiinte si colegele de la servici.
Asadar, cum imi pot face un pfa? Sau daca este nevoie de asa ceva?
am citit ca am nevoie de o diploma care sa imi ateste pregatirea profesionala in domeniu, ori eu lucrez cu margele, confectionez manual bijuterii si pentru asa ceva nu exista cursuri. fac lucrul asta pentru ca ma pricep si imi place.Ce inseamna OUG?
Mai trebuie sa mai merg la primar pentru a-mi elibera acea declaratie de notorietate , sau trebuie obligatoriu PFA?
OUG = Ordonanta de Urgenta a Guvernului (Ordonanta de Urgenta nr. 44 din 16 aprilie 2008 privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale)

Acte necesare:
1. Rezervarea disponibilitatii deumirii a Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;
2. Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);
3. Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) a Declaratie pentru sectorul fiscal;
4. Copie BI/CI solicitant;
5. Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida cu domiciliul acestuia);
6. Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);
7. Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);
8. Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;
9. Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);
10. Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume; Verificare denumire firma si rezervare 10 lei

-taxa autorizare; Inregistrarea in registrul comertului a autorizatiei 30 lei

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului); 30 lei

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului; Obtinere Cod unic de inregistrare (C.U.I.) 10 lei

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.

In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Formulare:
Cerere de inregistrare - persoane juridice (calcul in RON) Cod formular 11-10-150
ATENTIE! Pentru ca functia de calcul a formularului sa fie activata, este necesar in mod obligatoriu selectarea casetei "inregistrare in registrul comertului". In cazul in care doriti sa rulati aplicatia local, de pe propriul computer, va rugam sa descarcati arhiva ce contine cerera de inregistrare si anexele 1 si 2. Descarcati
Anexa nr. 1 - inregistrare fiscala
Anexa nr. 2 - investitie straina
Cerere de inregistrare - numire lichidator (L. 359/2004) Cod formular 11-10-148
Cerere de inregistrare - numire lichidator (L. 31/1990)Cod formular 11-10-148
Asociatia de proprietari / locatari (L. 230/2007) Cod formular 11-10-160
Anexa la documentele care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei (numararea caracterelor)
Declaratie de notorietate este necesara pentru inregistrarea ca PFA la Oficiul Registrului Comertului.

stabiliti sediul profesional si mergeti la ORC sa primiti documentele necesare sa infiintati PFA, pe urma la finante si intrebati de obligativitatea casei de marcat fiscala, ve ti avea gestiune sa aveti grija sa emiteti factura daca nu va plateste pe loc.