Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dacã se poate rãspuns urgent
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dacã se poate rãspuns urgent

Doresc să ştiu ce acte trebuie şi unde anume să mă adresez pentru a deschide o firmă de PFA ( PERSOANÃ FIZICÃ AUTORIZATÃ ).Am un spaţiu la părinţi mei şi vreau să vănd produse alimentare ambalate.
Dacă poate să mă ajute cineva cu mai multe detali, mi-ar fi de mare ajutor.Nu doresc să deschid un SRL-U.
In vederea autorizarii PFA la Primaria sectorului in a carui raza teritoriala aveti domiciliul trebuie sa mergeti cu un dosar care sa cuprinda urmatoarele documente:

1) Rezervarea disponibilitatii deumirii – Aceasta se obtine personal de catre solicitant de la Registrul Comertului;

2) Cazierul fiscal - Se obtine personal de catre solicitant de la Primaria Capitalei, (cam.16 Directia de taxe si impozite, dupa achitarea taxei corespunzatoare la Trezoreria sectorului in care aveti domiciliul impreuna cu o copie a BI/CI);

3) Declaratii pe propria raspundere (inclusiv declaratia pe propria raspundere ca solicitantul nu a suferit condamnari penale cu privire la legile fiscale) – Declaratie pentru sectorul fiscal;

4) Copie BI/CI solicitant;

5) Copie contract locuinta (sediul social al PFA trebuie sa coincida cu domiciliul acestuia);

6) Certificat medical pentru persoana fizica - solicitant, (sau pentru fiecare membru al Asociatiei familiale);

7) Copii de pe documentele care dovedesc pregatirea profesionala a solicitantului in vederea desfasurarii activitatii (diploma, certificate de absolvire a unei forme de pregatire profesionala, carte de munca, autorizatie pe Decret-Lege 54/1990 sau Legea 507/2002);

8) Pentru activitatile care se desfasoara la punct fix, se depune actul de detinere al spatiului;

9) Pentru activitatile care se desfasoara in apartament de bloc se depune acordul Asociatiei de Locatari (pe anul in curs) insotit de Tabelul nominal cu locatarii direct afectati care sa cuprinda seria si numarul BI/CI si semnaturile acestora. (pe anul in curs);

10) Dovada de achitare a taxelor;

-disponibilitate nume;

-taxa autorizare;

-taxa pentru emiterea certificatului de inregistrare (de la Registrul Comertului);

-comision servicii pentru obtinerea codului unic de la Registrul Comertului;

-taxa postala pentru transmiterea actelor de la Registrul Comertului.

In afara documentelor care se obtin personal de catre solicitant (enumerate mai sus la punctul 1 si 2) Primaria este obligata sa va puna la dispozitie toate celelalte formulare si declaratii in vederea autorizarii PFA., conform legii.

Timpul de obtinere a autorizatiei este de aproximativ 15-20 zile iar costurile sunt in suma de aproximativ 1.700.000lei – 1.800.000lei

Mulţumesc pentru ajutor , credeam că este mult mai simplu să deschid o firmă ca persoană fizică autorizată decât să deschid un SRL-u .Sunt din Craiova şi părinţi mei stau la casă ( spaţiu stradal ), acolo am şi domiciliu ,doresc să vă întreb dacă mai î-mi trebui şi altfel de autorizaţii.
Mulţumesc încă odată celor care mă ajută cu sfaturi ,pe acest forum care este foarte bun pentru mine.
PS. Am uitat să vă mai întreb dacă cei 1.800.000 lei este taxa numai ptr. autorizaţie sau aproape toate celelalte cheltuieli enumerate mai sus?
Va trebui sa mergeti la Reg. Com. de care apartineti.
Conform OUG nr.44/2008, din aprilie anul curent, PFA NU MAI FUNCTIONEAZA IN BAZA AUTORIZATIEI EMISE DE CATRE PRIMARIE, CI IN BAZA CERTIFICATULUI DE INREGISTRARE EMIS DE CATRE ORC!!!! Pentru documentatia aferenta cererii de inregistrare la ORC, a se vedea anexa la ordonanta 44/2008, sau raspunsul postat de mine la topic-ul initiat de POISONBOY, pe aceeasi tema
Mulţumesc celor care mi-au dat sfaturi şi au răspuns promt la apelul meu.
Sfaturile lor chiar au fost de mare ajutor pentru mine,mulţumesc încă odată.