Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Chirie pt locuit + activitate PFA -> doua contracte?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Chirie pt locuit + activitate PFA -> doua contracte?

Doresc sa inchiriez un apartament cu trei camere, din care o camera va fi folosita pentru PFA cu activitate de informatica, iar restul apartamentului pentru locuit. Prorietarul ar prefera sa nu se deranjeze cu inregistrat contractul la fisc, prietenii stiu de ce. Ar fi posibil (si legal) de a incheia simultan doua contracte astfel:

1. Contract de comodat (gratuit) intre prorietar si PFA pentru o camera - cu destinatia "sediu profesional"
2. Contract de inchiriere (pe bani) intre proprietar si PF pentru restul apartamentului - cu destinatia "locuit"?

In acest fel eu pot depune la Registrul Comertului contractul de comodat si pot functiona legal acolo, iar contractul de inchiriere pe bani se declara la fisc daca vrea proprietarul (problema lui).

Ce probleme legale ar putea aparea cu un astfel de aranjament? PFAul este la norma de venit deci ne-deducerea cheltuielilor cu chiria nu ma afecteaza.

Se poate face contract de comodat pentru o camera intre proprietar si PFA, si contract de inchiriere intre Proprietar si Chirias pentru 2 camere; este perfect legal.