Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperarea unei garantii in urma incetarii unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperarea unei garantii in urma incetarii unui contract de inchiriere a unui apartament

Am inchiriat un apartament cu 3 cam. cu suma de 1450ron.iar la incheierea contractului am achitat si o garantie cat costul chiriei,garantie stipulata in contract,care prevede ca se va restitui la incetarea contractului.Dupa ce s-a terminat contractul,propritarul nu mai vrea sa imi restituie contravaloarea garantiei.ce pot face in acest sens?se poate actiona in instanta?
Depinde ce clauze sunt in contractul respectiv.Cum motiveaza proprietarul refuzul restituirii avansului? Contractul a fost inregistrat la fisc?
da,contractul a fost inregistrat la fisc.proprietarul refuza sa inapoieze avansul din motive subiective,nicidecum ca nu s-ar fi platit datoriile de intretinere sau alte obligatii...toate acestea pot fi probate cu chitante,facturi,etc.
"Suma perceputa de proprietar ca depozit(garantie) este de ...(suma )... si se va restitui chiriasului la data incetarii contractului de inchiriere dupa ce se vor plati toate cheltuielile de intretinere a imobilului inchiriat(intretinere,energie,telefon etc).
am vreo sansa sa-mi recuperez banii?
in instanta puteti obtine sa proprietarul sa fie obligat sa va restituie acei bani.