Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperarea unei garantii in urma incetarii unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperarea unei garantii in urma incetarii unui contract de inchiriere a unui apartament

Am inchiriat un apartament cu 3 cam. cu suma de 1450ron.iar la incheierea contractului am achitat si o garantie cat costul chiriei,garantie stipulata in contract,care prevede ca se va restitui la incetarea contractului.Dupa ce s-a terminat contractul,propritarul nu mai vrea sa imi restituie contravaloarea garantiei.ce pot face in acest sens?se poate actiona in instanta?
Daca ati predat apartamentul in aceeasi stare in care l-ati primit (cu exceptia uzurii normale) si toate facturile sunt achitate, puteti recupera garantia in instanta.