Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de cesiune
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de cesiune

Buna ziua,

Situatia este urmatoarea. Exista 2 SRL-uri cu cate 2 asociati fiecare, X si Y. Un asociat de la X vrea sa cedeze din partile sale sociale catre un alt asociat de la Y in schimbul partilor sociale egale de la Y. Fiecare cedeaza din partile lor. Astfel X va avea inca un asociat de la Y si invers, fiecare societate avand in final 3 asociati.

1. Se va face un singur contract de cesiune? Cum va fi formulat daca fiecare parte este si cedent si cesionar? Sau se va face cate un contract pentru fiecare societate in parte?

2. Daca numai unul din asociati cedeaza din partile sale, in contractul de cesiune trebuie mentionat si al doilea asociat, cel care ramane cu partile sociale neatinse?

Sper ca m-am facut inteles si va multumesc.
Deci 2 dosare de fiecare firma. Multumesc.

In indicatiile de la ONRC scrie ca e nevoie de imputernicire speciala. E suficienta o imputernicire a firmei, semnata si stampilata sau e nevoie sa mergem la notar pentru una?

Sanatate
Este suficienta o imputernicire cu semnatura administratorului, stampila societatii, nr si data de inregistrare. Dac dvs sunteti administratorul nu mai aveti nevoie de imputernicire
Inca o intrebare, va rog. Cazierul fiscal trebuie sa-l obtinem noi de la administratie sau il obtine onrc-ul? Sunt din Bucuresti.

Sunt derutat fiindca la acte pe site-ul lor scrie ca trebuie sa aduc si cazier fiscal si tot la ei scrie la comunicate de presa ca pentru infintari si cesiune il obtin ei de la finante pentru 20 de lei.

Multumesc
Cazierul fiscal se scoate de Reg. Com. in toate situatiile contra cost(20 lei).